چگونه از کهنه به پوشک رسیدیم؟

اما اگر بخواهیم نگاه دقیق‌تری به این موضوع داشته باشیم، خواهیم دید که بسیاری از والدین و خصوصا مادران بر این باورند که مصرف کهنه خیلی بهتر از پوشک است؛ چرا که ممکن است کودک به پوشک حساسیت داشته باشد اما این موضوع هنگام استفاده از کهنه مطرح نمی‌شود.

به همین دلیل این مطلب را برای شما آماده کرده‌ایم تا این روزها اهمیت مصرف پوشک نسبت به کهنه را برایتان مشخص کنیم.

مزایای پوشک نسبت به کهنه چیست؟

استفاده آسان از پوشک‌های یک‌بار مصرف و عدم نیاز به شست‌وشو آن‌ها، یکی مهم‌ترین دلایلی است که مادران پوشک بچه را به کهنه ترجیح می‌دهند. اما بسیاری از کودکان به دلیل حساسیت شدید به مواد اولیه داخل پوشک، پدر و مادران را ملزم به استفاده از کهنه می‌کنند که عموما نادر است.

 در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد تفاوت‌های جانبی کهنه و پوشک بیشتر بدانید.

برای پوشک کردن کودکان علاوه‌بر پوشک‌های یک‌بار مصرف از کهنه بچه نیز استفاده ‌می‌شود. همان‌طور که می‌دانید کهنه بچه یک پارچه مستطیلی و از جنس پنبه خالص است. این پارچه قابلیت شست‌وشو دارد و معمولاً از داروخانه‌ها تهیه می‌شود. استفاده از کهنه بچه نه‌تنها هیچ حساسیتی برای نوزاد ایجاد نمی‌کند بلکه خطری هم برای محیط زیست ندارد.

کهنه نسبت به پوشک قدرت جذب کم‌تری دارد و این روزها نسبت به گذشته کم‌تر استفاده می‌شود.

کهنه بچه قدیمی

مزایای کهنه نسبت به پوشک چیست؟

هنوز که هنوز است بسیاری از والدین به جای پوشک‌های موجود در بازار از کهنه‌های قدیمی برای فرزندشون استفاده می‌کنند. اما دلیل این موضوع چیست؟

از مهم‌ترین مزایای کهنه نسبت به پوشک می‌توان به لیست زیر اشاره کرد:

1️⃣ صرفه‌جویی در هزینه‌ها که برای اکثر خانواده‌های مهم‌ترین دلیل مصرف کهنه به جای پوشک تلقی می‌شود. کهنه به دلیل امکان شست‌وشو به دفعات، میزان هزینه‌های شما را تا حد بسیاری کاهش می‌دهد.

2️⃣ کهنه به دلیل داشتن الیاف کاملا طبیعی و نخی، دوست‌دار محیط زیست است. در حالی که پوشک‌ها با داشتن مواد پلاستیکی که در تولید آن‌های استفاده شده است، شرایط بازیافت را تا حدی سخت‌تر می‌کنند.

3️⃣ معمولا با رشد کودک نیازی به تعویض سایز کهنه نیست. شما می‌توانید تنها با تغییر نوع تا در کهنه، آن را به سایز مورد نیاز اندام کودک تبدیل کنید.

4️⃣ انتشار کم‌تر بوی بد بعد از ادرار و مدفوع کودک در کهنه باعث شده است تا مادران کهنه را جایگزین پوشک کنند.

5️⃣ از آنجایی که کهنه فاقد مواد شیمیایی است، میزان حساسیت و راش (سوختگی) در کودکان را تا حد بسیاری کاهش می‌دهد. این در حالی است که بسیاری از کودکان به انواع پوشک‌ها حساسیت می‌دهند.

6️⃣ عموما کودکانی که از کهنه به جای پوشک استفاده کرده‌اند، هنگام از پوشک گرفتن ساده‌ترعمل خواهند کرد و پدر و مادر دغدغه کم‌تری خواهند داشت. در این شرایط سرعت از پوشک گرفتن کودک بیشتر است.

عوارض کهنه بچه چیست؟

ممکن است فکر کنید چرا کهنه منسوخ شد؟ آیا کهنه عوارضی دارد که باعث شد استفاده از آن به مرور منسوخ شود؟ با تولید پوشک و یک‌بار مصرف بودن آن‌ها بسیاری از والدین به پوشک روی آوردند. از دلایل مختلف آن می‌توان به زمان کم‌تر برای پوشک کردن کودک و حتی عدم نیاز به شست‌وشو اشاره کرد. به همین علت رفته رفته پوشک در اکثر خانه‌ها جایگزین کهنه شد. البته گفتنی است که امروزه بسیاری از والدین به دلایل متعددی نظیر حساسیت کودک، سوختگی پای نوزاد یا حتی بوی بد از کهنه استفاده می‌کنند.

عوض کردن کهنه

چرا نباید در گرانی پوشک از کهنه استفاده کرد؟

همان طور که پیش‌تر هم گفته شد بسیاری از پدر و مادرها استفاده از پوشک را به استفاده از کهنه ترجیح داده‌اند. اما به یاد داشته باشید که اگر از پوشک برای کودکتان استفاده می‌کنید هرگز در مواقع گرانی یا کمبود پوشک، کهنه را جایگزین نکنید. برای همین شاید مطالعه روش‌های زیر برای استفاده صحیح از پوشک و تعداد کم‌تر آن، مفید باشد.

در وهله اول پوشک را به درستی به کودک بپوشانید

در مواقعی که هزینه پوشک نسبت به کهنه خیلی بیشتر است، توجه کنید که پوشک کودک را به درستی ببندید. در این صورت احتمال پس دادن ادرار و مدفوع کودک تا حد بسیاری کاهش میابد. اگر بخش جلوی پوشک کودک بیشتر پس می‌دهد، بهتر است پوشک را جلوتر بکشید. اگر پوشک از ناحیه پشت پس می‌دهد، آن را به عقب‌تر بکشید. همچنین در صورتی که میزان پس دادن در همه نواحی وجود دارد از پوشک سایز بزرگ‌‎تر استفاده کنید.

پوشک را هنگام حراج یا به صورت عمده خرید کنید

در صورتی که کودک شما برای مدت طولانی از یک سایز پوشک مانند سایز 4 استفاده می‌کند، می‌توانید از عمده فروشی‌ها تعداد بیشتری پوشک با هزینه کم‌تر تهیه کنید. همچنین خرید از حراجی‌های پوشک (البته متناسب با نوع و عدم حساسیت در کودک) می‌تواند تا حد زیادی هزینه‌های تهیه پوشک را کاهش دهد.

از فروشگاه‌های اینترنتی خرید کنید

عموما فروشگاه‌های اینترنتی مانند دیجیکالا به صورت دوره‌ای پوشک‌ها را با تخفیف می‌فروشد. سر زدن پیوسته به فروشگاه‌های اینترنتی و تهیه پوشک از آن‌ها، هزینه‌های کودک را کاهش می‌دهد.

کودک را سرپا بگیرید

عموما صبح‌ها و شب‌ها کودکان نیاز به تخلیه ادرار و مدفوع دارند. این زمان‌ها به جای پوشک کردن کودک او را سرپا بگیرید و از مصرف پوشک خودداری کنید.

این روزها پوشک‌های پارچه‌ای به دلیل کاهش درخواست عمومی، فراوانی کم‌تری در بازار دارند. اکنون پوشک جایگزین این کهنه‌های پارچه‌ای شده است که کاهش زمان مورد نیاز برای پوشک کردن کودک و عدم نیاز به شست‌وشو از مهم‌ترین دلایل این موضوع تلقی می‌شود.