همه چیز درباره علت پس دادن پوشک نوزاد

یکی از مهمترین دلایل پس دادن پوشک نوزاد، ممکن است کوچک شدن اندازه پوشک باشد. زیرا مواد جاذب کافی برای این حجم از مدفوع وجود ندارد. اگر کودک شما برای اندازه پوشکی که در حال حاضر می پوشد، به بالاترین حد وزن خود رسیده است، احتمالاً زمان آن رسیده است که سایز پوشک را عوض کنید.

انتخاب سایز پوشک مناسب کودک شما

اندازه پوشک بخش مهمی از یافتن پوشک مناسب برای کودکتان می باشد. همانطور که می دانید نوزادان شکل و اندازه های مختلفی نسبت به یکدیگر دارند. و دقیقاً همانند لباس، سایز پوشک ها نیز برای هر کودک متفاوت است. در بیبی کینگ، پا، باسن و کمر هزاران نوزادان را اندازه می گیریم تا سعی کنیم دامنه پوشک و اندازه هایمان از کیفیت مناسبی برخوردار باشند.

اندازه پوشک بیبی کینگ بر اساس وزن تعیین می شود و از آنجایی که هیچ دو نوزادی به یک شکل نیستند، می بینید که بین اندازه ها همپوشانی زیادی وجود دارد. در بیشتر موارد، کودک شما باید در محدوده وزن پوشک مورد نظرباشد.

از کجا بفهمیم پوشک بچه کوچک شده است؟

هنگامی که یک پوشک به خوبی متناسب باشد ، باید به طور کامل به بدن کودک شما بخورد. هنگام تعویض پوشک نوزاد خود، باید موارد زیر را بررسی کنید:

سایزهای مختلف پوشک برای نوزاد

پوشک به راحتی بر روی  کمر و دقیقاً زیر ناف قرار گرفته است 

لبه های پوشک به طور مناسب در اطراف پاها و باسن کودک چفت شده باشد. پس از تعویض پوشک، انگشتان خود را در اطراف این لبه ها بکشید تا مطمئن شوید که بیرون کشیده شده اند. لبه هایی که در داخل می مانند ، یکی از دلایل عمده پس دادن پوشک هستند.

کشسانی پوشک

نوارها باید به صورت متقارن روی بند کمر رنگی در قسمت جلوی پوشک بسته شوند. پوشک های بیبی کینگ دارای ضلع های قابل انعطافی هستند که با شکل و حرکت کودک مطابقت دارند و به شما در ایجاد یک تناسب دلخواه کمک می کنند.

در صورتی که فرزند شما هنوز در مرحله نوزادی است، باید بیش از حد مراقب اطراف بند ناف او تا زمانی که به طور کامل بهبود یابد ، باشید.

پوشک به طور کامل باسن کودک شما را نمی پوشاند

نواحی قرمز در اطراف کمر یا ران ها و علائم پوسته پوسته شدن ، که ممکن است نشانگر پوشک خیلی تنگ باشد. (البته از دیگر عوامل قرمز شدن پوست نوزاد در اطراف پوشک، می تواند بروز حساسیت باشد که در این باره، مقاله حساسیت نوزاد به پوشک را بخوانید).

پوشک  به طور کامل خیس باشد

پوشک های بزرگتر قادر به جذب ضایعات بیشتری هستند زیرا مواد جاذب بیشتری دارند. با این حال ، پوشک های خیلی بزرگ نیز ممکن است پس دهند. با کشیدن انگشتان دست خود در اطراف لبه ها اطمینان حاصل کنید که پوشک به طور مناسب در اطراف کمر و ران ها قرار گرفته است. اگر ترجیح می دهید پوشک کمی بزرگتر داشته باشید ، ممکن است نشتی را تجربه کنید زیرا ادرار و ضایعات قبل از جذب از فواصل اطراف بیرون می زنند.

علت نشت مدفوع از پوشک

نشت مدفوع از پوشک، یکی از نگرانی های مادران است. این حالت در پشت پوشک که سفت کردنش سخت است ممکن است اتفاق بیافتد . در بسیاری از موارد ، پس دادن مدفوع به دلیل سایز اشتباه پوشک می باشد که کاملاً متناسب روی بدن کودک قرار نگرفته است . اطمینان از اندازه مناسب پوشک سخت است و نشت پوشک در ابتدای استفاده ازهر پوشکی، طبیعی است. بنابراین همیشه لباس اضافی برای کودک خود به همراه داشته باشید.

پس از متوجه شدن آن ، پوشک و لباس کودک را عوض کنید و به راحتی از نشت جلوگیری کنید – حتی وقتی خارج از خانه هستید. فقط بخاطر بسپارید ، وقتی با کودکتان بیرون می روید ، کیف پوشک خود را به خوبی مجهز کنید تا همه چیز مورد نیاز خود را در اختیار داشته باشید.

راهنمای تصویری مدفوع نوزاد سالم

مدفوع سالم نوزاد در جدول مدفوع بریستول (Bristol Stool Chart) در دسته سوم، چهارم و پنجم قرار می‌گیرد. دسته اول و دوم یبوست و دسته ششم و هفتم اسهال به‌شمار می‌روند. برای مشخص کردن اینکه مدفوع نوزاد شما در کدام دسته قرار می‌گیرد،  راهنمای تصویری مدفوع نوزاد را در ادامه ببینید.

علت پس دادن پوشک نوزاد از پشت

 1. بین پوشک و پشت کودک فاصله یا شکاف باشد.
 2. پوشک به دلیل حرکات فعال پاهای کودک به سمت خارج از وسط متمایل شود.
 3. پوشک بیشتر به جلو بسته شده باشد، و پوشش کمتری برای قسمت پشت به وجود آمده باشد.

راه حل

هنگام قرار دادن پوشک در زیر کودک ، حتماً پوشک را به اندازه کافی بالا بکشید تا از بروز نشتی جلوگیری کنید. قسمت پشتی را کمی بالاتر از قسمت جلویی بالا آورده و سپس نوار را به صورت مورب به سمت پایین بچسبانید.

نشت ادرار و مدفوع از پوشک نوزاد

علت پس دادن پوشک نوزاد از اطراف

 1. لبه های اطراف پاها ممکن است به سمت داخل جمع شده باشند.
 2. ناحیه ی چسبیدن نوار خارج از ناحیه مشخص شده باشد.
 3. نوار به طور مساوی در هر دو طرف چسبانده نشده باشد.

راه حل

اطمینان حاصل کنید که لبه های پوشک تا نشده اند و نوار به طور مساوی چسبانده شده است. اگر متوجه شدید که ناحیه ای که نوار را چسبانده اید از ناحیه مشخص شده خارج است ، زمان آن رسیده است که اندازه پوشک را تغییر دهید و از یک اندازه بزرگتر استفاده کنید.

علت پس دادن پوشک نوزاد از قسمت ران

 1. لبه های جمع کننده پاها به سمت داخل چین خورده باشد.
 2. شکاف هایی در اطراف ران ها وجود دارد. (به احتمال زیاد شکافی بین ران های نوزاد و پوشک ایجاد می شود زیرا پاها هنگام بودن در صندلی کودک یا کالسکه باز می شوند.)

راه حل

پوشک را مستقیم و به اندازه کافی بالا بکشید تا به ناف برسید. لبه ها را در اطراف ران ها تنظیم کنید تا به درستی در جای خود قرار گیرند. مطمئن شوید که لبه ها به سمت بیرون کشیده شده اند. اگر با این حالت نشت ادامه پیدا می کند ، سعی کنید نوار پوشک را در سطح پایینتری با زاویه بچسبانید.

علت پس دادن پوشک نوزاد از جلو و شکم

 1. پوشک بیش از حد شل باشد.
 2. هنگامی که کودک روی شکم خود دراز کشیده است، مدفوع تمایل دارد به سمت شکم کودک جریان یابد.
 3. (در مورد پسران) آلت تناسلی به سمت بالا بیاید.

راه حل

قسمت جلوی پوشک را کمی بالاتر از قسمت پشتی بالا آورده و نوار را به سمت بالا بکشید تا ناف پنهان شود. برای پسران ، مطمئن شوید که آلت تناسلی به سمت پایین قرار می گیرد.