فواید و عوارض استفاده از شیر خشک در کنار شیر مادر

از نظر برخی مادران ، استفاده از شیر خشک در کنار شیر مادر بهترین راه حل برای آن ها و نوزادان آن ها می باشد. در اینجا آنچه  در این مورد نیاز دارید بدانید آورده شده است.

برخی مادران دوست دارند که تغذیه کودکشان انحصاری از شیر مادر باشد، اما همیشه همه چیز طبق برنامه ریزی پیش نمی رود. برخی نیز به این نتیجه رسیده اند که استفاده از شیر خشک در کنار شیر مادر بهترین راه حل برای آن ها و نوزادان آن ها می باشد. 

گاهی مصرف شیر خشک از نظر پزشکی ضروری است زیرا شیر شما کم است یا کودک شما در مکیدن مشکلی دارد، ممکن است مرخصی پس از زایمان شما تمام شده باشد و به کار برگشته باشید و قادر نباشید که اغلب به اندازه کافی شیر خود را بدوشید، یا به طور انحصاری شیردهی فقط برای شما بسیار سخت است، دادن شیر خشک به کودک به همراه شیر مادر خوب و ایمن است. در حقیقت ، برای برخی از زنان، این روش بهترین کار است.

دلایل استفاده همزمان از شیر خشک و شیر مادر

در اینجا چند نکته که در مورد انتخاب شیرمادر وشیر خشک برای کودک خود باید بدانید ، آورده شده است.

پس زدن سینه مادر

نگران نباشید! کودک سینه را گم نمی کند. علت تشخیص ندادن نوک سینه برای برخی کودکان غالباً مشخص نیست و اکثر نوزادان بین پستان و بطری خوب عمل می کنند. اما برخی از آنها مشکل دارند. به همین دلیل است که متخصصان به طور کلی توصیه می کنند که نوزادان چهار تا شش هفته را به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه کنند و سپس بطری و شیر خشک را اضافه نمایید (البته این بسته به وضعیت شما ممکن است عملی نباشد، و در بسیاری از نوزادان اگر از ابتدا به آن ها شیر خشک دهید ، دست از مکیدن شیر مادر بر نخواهند داشت).

اگر درباره پس زدن سینه خود توسط فرزندتان نگران هستید، احتمالا مطلب زیر نیز برای شما مفید باشد:

بهترین راه تغذیه کودک با شیر خشک

شما باید تا حد ممکن تجربیات تغذیه ای را مشابه هم انجام دهید. اگر می خواهید به کودک خود شیر خشک بدهید و شیردهی خود را ادامه دهید ، باید مطمئن شوید کودک شما هردو را دوست دارد ، و ساده ترین راه برای انجام آن سازگاری است. هنگام تغذیه با شیر خشک کودک خود را در بین سینه های خود بگیرید. سعی کنید کودک با پوست شما تماس داشته باشد و حتما در هر بار تغذیه به چشمان کودک خود نگاه کرده و او را  نوازش کنید.

شیر خشک برای افزایش شیر مادر

 دفعات تغذیه با شیر خشک باید با فاصله انجام شوند. بهتر است با پزشک خود در مورد زمان و میزان نیاز کودکتان به شیر خشک صحبت کنید.  برخی مادران از شیر خشک استفاده می کنند تا میزان شیر خودشان زیاد شود و سپس مصرف شیر خشک را قطع می کنند.  برخی دیگر ممکن است در جهت مخالف انجام دهند ، شیر مادر به طور کامل قطع کنند و از شیر خشک استفاده کنند . 

اما در هر صورت ، بین مصرف بطری های شیر خشک فاصله ایجاد کنید. وقتی کودک کوچک شما آماده خوردن است اما گرسنه نیست ، یک یا دو ساعت بعد از شیر مادر یک بطری شیر خشک به او بدهید. چند روز بعد ، یک بطری اضافه در روز برای تغذیه ی او اضافه کنید. اگر می خواهید شیر مادر را ادامه دهید ، شیر دادن مداوم و به طور متعادل میزان شیر شما را افزایش می دهد  و اگر کودک را از پستان دور نگه دارید ، می تواند شما را از ابتلا به گرفتگی مجاری شیر یا عفونت پستان باز دارد.

بهترین شیر خشک کمکی برای نوزاد

نوع شیر خشکی که انتخاب می کنید مهم است. با وجود انواع مختلف شیر خشک در بازار، انتخابتان دشوار است. بعضی از شیر خشک ها به طور خاص به عنوان مکمل طراحی شده اند. این شیر خشک ها حاوی لوتئین، ماده مغذی اساسی موجود در شیر مادر، و پروبیوتیک هایی هستند که برای شل نگه داشتن مدفوع کودک مفید می باشند که از نظر شبیه بودن به شیر مادر بهتر هستند. با متخصص اطفال گزینه های موجود را در میان بگذارید تا بفهمید کدام یک برای کودک شما بهترین گزینه است. 

اکثر نوزادان سالم با یک شیر خشک مبتنی بر شیر و غنی از آهن سازگاری بیشتری دارند. به طور کلی، شیر خشک هایی را انتخاب نکنید که کم آهن باشند و فکر نکنید که فقط به این دلیل که “بطور خاص تهیه شده “، برای کودک شما سالم تر است. بودجه شما نیز احتمالاً نقشی در انتخابتان خواهد داشت. شیر خشک های ارگانیک عاری از آنتی بیوتیک ها، هورمون ها ، اصلاحات ژنتیکی و آفت کش های مصنوعی می باشند اما گران قیمت نیز هستند.

شیر دادن به نوزاد توسط پدر

رنگ مدفوع نوزاد

مدفوع کودک متفاوت خواهد بود. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند ، مدفوع  خردلی رنگ با  قوام  شل یا حتی آبکی دارند. کودکانی که با شیر خشک تغذیه می شوند تا حدودی مدفوع نرم ولی سفت تر از کودکی که از شیر مادر تغذیه می کند دارند و مدفوع آن ها دارای رنگ زرد کمرنگ تا قهوه ای مایل به زرد ، قهوه ای روشن یا سبز قهوه ای می باشد. همچنین ممکن است بوی قوی تری داشته باشند (برای اطلاعات بیشتر به راهنمای تصویری مدفوع نوزاد که پیشتر از این تهیه کرده ایم مراجعه کنید).

میزان شیر مورد نیاز کودک

کودک شما تا زمانی که دیگر گرسنه نباشد غذا می خورد. حتی اگر اندازه گیری میزان شیر مصرفی کودک با بطری راحت تر باشد، سعی کنید درباره میزان دقیق شیرمصرفی کودک از شیر مادر یا شیر خشک، وسواس به خرج ندهید . کودک شما وقتی گرسنه است ، بیشتر غذا می خورد و وقتی نیست کمتر.  بهتر است به جای اندازه گیری میزان معین شیر مصرفی کودکتان مطمئن شوید که كودك شما به اندازه كافی وزن گیری دارد.

کودک چقدر شیر خشک باید بخورد

بهترین زمان تغذیه کودک با شیر خشک

به همین دلیل و دلایل دیگر، از جمله احساسات و هزینه ، تصمیم گیری برای مکمل با شیر خشک ممکن است کار آسانی نباشد. در حالی که بسیاری از مادران نوزادان خود را شیر می دهند و به دلیل تمایل خودشان به آنها شیر خشک می دهند، اما برخی دیگر این کار را انجام می دهند زیرا مجبور هستند.

عوارض مصرف همزمان شیر مادر و شیر خشک

با این که ترکیب کردن شیر مادر و شیر خشک آماده شده در یک بطری قرار صحیح است ،اما  اگر کودک شما بطری را تمام نکند، مخلوط کردن آن ها می تواند منجر به هدر رفتن شیر مادر شود. در صورت امکان ، ابتدا شیر مادر را بدهید ، سپس تغذیه را با شیر خشک به پایان برسانید

به دلایل ایمنی، هرگز نباید شیر مادر را با پودر شیر خشک مخلوط کنید.

علل ضرورت مصرف مخلوط شیر مادر و شیر خشک

مخلوط شیر مادر و شیر خشک، مکمل نامیده می شود

در صورت امکان ، بیشتر پزشکان تغذیه انحصاری با شیر مادر را توصیه می کنند. با این وجود، در برخی مواقع ضروری پزشک توصیه به مصرف مکمل برای کودکی که شیر مادر می کند.

پزشک ممکن است مکمل را به علل زیر توصیه کند: