راهنمای انواع سایز پوشک نوزاد از بیمارستان تا یک سال

وقتی لیست کادوهایی که قرار است دوستان و خانواده به شما بدهند را تهیه می‌کنید، می‌توانید هر تعداد پوشک که برای یک سال لازم دارید را در این لیست قرار دهید. مثلاً می‌توانید جعبه‌های جداگانه برای پوشک قرار دهید تا دوستان و آشنایان به شما هدیه دهند.

انواع سایز پوشک بچه

از آنجا که بدن نوزادان شکل‌ها و اندازه‌های متفاوتی دارد، پوشک آنها هم باید متفاوت باشد. به همین دلیل است که پنج سایز پوشک داریم تا مناسب‌ترین و راحت‌ترین پوشک را برای نوزاد خود انتخاب کنید.

جدول سایز پوشک بر اساس وزن

این جدول بسیار ساده است. اندازه این پوشک‌ها بر اساس وزن نوزاد تعیین شده‌اند.

نکات مهم در مورد سایزبندی پوشک

✅ بسیاری از کودکان سایز متوسط را از همه سایزها بیشتر می‌پوشند.

✅ برخی از کودکان در سن هشت ماهگی به سایز بزرگ می‌رسند اما وقتی راه می‌افتند، سایز آنها به متوسط برمی‌گردد.

✅ بسیاری از کودکان دیگر به سایز بسیار بزرگ نمی‌رسند چون تا آن زمان از پوشک گرفته می‌شوند.

سرعت رشد کودک را در نظر بگیرید

اگر فضای کافی در اختیار ندارید و می‌خواهید پوشک ذخیره کنید، باید از سایز یک و دو ذخیره کنید. این پوشک‌ها، بسته به برند، اغلب تا وزن هشت کیلو را پوشش می‌دهند.

اگر فضای زیادی در اختیار دارید، می‌توانید سایز سه هم ذخیره کنید که می‌تواند شما را تا تولد یک سالگی فرزندتان تأمین کند. اگر می‌خواهید برای مدت یک سال پوشک تهیه کنید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

✅ 7 بسته سایز یک (هر بسته 20 عدد؛ نوزادان معمولاً یک ماه یا کمتر در این سایز می‌مانند و به طور متوسط 8 پوشک در روز نیاز دارند)

✅ چهار بسته سایز 2 (هر بسته 44 عدد؛ نوزادان معمولاً سه ماه در این سایز می‌مانند و روزانه شش تا نه پوشک نیاز دارند)

✅ چهار بسته سایز سه (هر بسته 38 عدد؛ نوزادان معمولاً سه ماه در این سایز می‌مانند و روزانه شش تا نه پوشک نیاز دارند)

✅ 12 بسته سایز چهار (هر بسته 12 عدد؛ کودکان معمولاً تا یک سالگی و بعد از آن در این سایز می‌مانند و روزانه پنج تا هفت پوشک نیاز دارند)

بهتر است که پوشک سایز 4، 5 و 6 را تهیه نکنید چون مناسب کودکان بزرگتر از یک سال هستند.

از کجا بفهمیم چه سایزی مناسب است؟

آیا تا به حال راهنمای سایز روی بسته پوشک را مطالعه کرده‌اید؟ در این صورت سریعاً متوجه شده‌اید که سایز انتخاب کردن چقدر سخت است. شاید پوشک‌های کنونی فرزند شما به میزان بسیار کمی تنگ شده است اما مطمئن نیستید که آیا باید سایز را عوض کنید یا خیر. اگر مطمئن نیستید، نشانه‌های زیر می‌توانند در تصمیم‌گیری برای تعویض سایز پوشک به شما کمک کنند:

1- نشت مکرر

یکی از واضح‌ترین نشانه‌های کوچک شدن سایز پوشک، پس دادن از بالا و اطراف پوشک نوزاد به صورت مکرر است. بسیاری از والدین سریع به این نتیجه می‌رسند که مشکل از برند پوشک است. اما حقیقت این است که وقتی سایز پوشک برای کودک بسیار کوچک باشد، دیگر نمی‌تواند ادرار یا مدفوع را در خود نگه دارد و ربطی به برند ندارد. یک سایز بزرگتر استفاده کنید تا ببینید آیا مشکل رفع می‌شود یا خیر.

2- اطلاعات روی بسته را بخوانید

ممکن است این کار بدیهی به نظر برسد اما اگر کودک شما در حال نزدیک شدن به بالاترین حد در بازه وزنی سایز پوشک است (یعنی مثلاً سایز پوشک بازه پنج تا هشت کیلو است و وزن کودک شما هفت و نیم کیلو است) شاید زمان تغییر سایز رسیده باشد. این بازه‌های وزنی بر اساس کودکان با سایز متوسط بدن طراحی شده‌اند اما شکل بدن کودکان با هم متفاوت است. سایزهای مختلف را امتحان کنید و ببینید کدام یک مناسب‌تر هستند.

3- مشاهده قرمزی روی پوست

اگر روی ران کودک خود آثار قرمزی مشاهده کردید، مشخص است که پوشک برای او تنگ شده است. کش دور پا باید کمی کشیده شود اما اگر پوشک خیلی تنگ باشد، به پای کودک می‌چسبد و قرمزی ایجاد می‌کند. این دقیقاً زمانی است که باید سایز پوشک کودک را تغییر دهید.

دلایل حساسیت به پوشک نوزاد + درمان خانگی

حساسیت به پوشک یکبار مصرف ممکن است در بعضی از نوزادان اتفاق بیافتد. با این حال ، برخی موارد با علائم و واکنش های مشابه به اشتباه به عنوان آلرژی پوشک تشخیص داده می شوند. راش پوشک ، سوزش پوست ، قارچ پوست و حساسیت به مواد غذایی علائم آن هستند .

راهنمای تصویری مدفوع نوزاد سالم

مدفوع سالم نوزاد در جدول مدفوع بریستول (Bristol Stool Chart) در دسته سوم، چهارم و پنجم قرار می‌گیرد. دسته اول و دوم یبوست و دسته ششم و هفتم اسهال به‌شمار می‌روند. برای مشخص کردن اینکه مدفوع نوزاد شما در کدام دسته قرار می‌گیرد،  راهنمای تصویری مدفوع نوزاد را در ادامه ببینید. جدول

4- کمر پوشک را چک کنید

اگر نمی‌توانید نوار چسب‌های دور کمر پوشک را به خوبی به هم برسانید، شاید نشانه این است که باید یک سایز بزرگتر استفاده کنید. پوشک باید به راحتی و بدون صرف فشار بسته شود. همچنین قد پوشک را هم در نظر بگیرید. پوشک سایز مناسب باید کمی پایین‌تر از ناف کودک را پوشش دهد. اگر پایین‌تر از این حد باشد، باید سایز بزرگتر انتخاب کنید.