آیا بیماری سرخ جوش در کودکان خطرناک است؟

این بیماری پس از 5 الی 15 روز و از تماس ایجاد می‌شود و مشکلی برای کودک ایجاد نمی‌کند. البته گاهی سبب ناخوشی کودک می‌شود. دمای بالا و راش‌های نرم، قرمز و کمی برجسته تا چند ساعت الی سه تا پنج روز باقی می‌ماند. به روزئولا بیماری ششم هم گفته می‌شود و عضوی از خانواده هرپس است. علت آن یکی از ویروس‌های دسته هرپس است ولی سبب عفونت‌های هرپسی دیگر مانند تبخال نمی‌شود.

انتقال ویروس ناشناخته است ولی احتمال می‌رود که از طریق بزاق پخش شود. روزئولا که به آن بیماری گل سرخ یا گل رز نیز می‌گویند، در کودکان بدحال مسری‌تر است (از ابتدای تب و قبل از ایجاد راش‌ها). بیشتر کودکان در سن 3 سالگی در تماس با این ویروس هستند.

علائم سرخ جوش

  • افزایش دما تا 40 درجه یا بیشتر که تا چند ساعت الی 3 تا 5 روز طول می‌کشد.
  • با کاهش دما راش‌های برجسته و قرمز اول در بدن و گردن و سپس در صورت، بازو و پاها ظهور می‌کند.
  • راش‌ها از چند ساعت تا چند روز باقی‌ می‌ماند.
  •  روزئولا ممکن است سبب تب بدون راش هم شود.
  • معمولا روزئولا طی یک هفته کاملا بهبود می‌یابد. تب ناگهانی ممکن است در 10% تا 15% کودکان سبب تشنج شود. علائم تشنج شامل بیهوش شدن، لرزش دست، پا، صورت و بی‌اختیاری ادرار و مدفوع است.

انتقال بیماری سرخ جوش

روزئولا مسری است و از طریق ترشحات سرفه و عطسه در هوا انتقال می‌یابد. این بیماری قبل از ایجاد تب و راش منتقل می‌شود و با ظهور علائم دیگر سرایت نمی‌کند. هیچ راه شناخته‌ شده‌ای برای جلوگیری از انتشار روزئولا وجود ندارد. هرچند رعایت بهداشت دست بهترین راه برای کاهش انتشار است.

آیا روزئولا مسری است؟

بله روزئولا مسری است و با صحبت کردن، عطسه و سرفه ذرات ریز، وارد هوا شده و ممکن است سایرین از آن تنفس کنند یا روی سطوح بنشیند و سایر کودکان پس از لمس آن را به سمت دهان و بینی برده و آلوده شوند. ممکن است روزئولا در زمان تب هم مسری باشد ولی با ظهور راش انتقال نمی‌یابد.

تشخیص بیماری پوستی گل سرخ

با ارزیابی علائم معمول (ایجاد راش پس از تب) در کودکان 6 ماه تا 3 سال پزشک شک به این بیماری می‌کند. معمولا نیازی به آزمایش نیست ولی جهت تأیید تشخیص می‌توان آزمایش خون داد.

عوارض سرخ جوش در کودکان

روزئولا معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کند. بعضی عوارض آن شامل:

  • راش که گاهی با سرخک و سرخچه اشتباه گرفته می‌شود؛
  • عفونت گوش؛
  • مشکل اصلی احتمال تشنج است که با تب ناگهانی تشدید می‌شود. البته بعد از آن مشکل دیگری ایجاد نمی‌شود؛

سایر مشکلات و عوارض بسیار نادر است.

درمان بیماری روزئولا در کودکان

روزئولا نیازی به درمان حرفه‌ای ندارد. درمان بیشتر مبتنی بر کاهش تب است. آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان این بیماری مؤثر نیستند چرا که علت روزئولا ویروس است، نه باکتری.

استامینوفن یا ایبوپرفن برای کاهش تب مفید است. راش و تشنج نیازی به درمان ندارد، اما از آنجا که باعث ترس می‌شود بیشتر والدین کودکشان را برای ارزیابی بیشتر نزد پزشک می‌برند. اگر بیماری شدید باشد و سیستم ایمنی کودک نیز ضعیف باشد از داروهای ضدویروسی فوسکارنت و گانسیکلویر استفاده می‌شود.

درمان بیماری گل سرخ کودکان

درمان خانگی تب گل سرخ

استامینوفن یا ایبوپروفن برای کاهش تب مفید است. هرگز به کودکی که بیماری ویروسی دارد آسپرین ندهید چرا که سبب سندروم ری می‌شود. این سندروم سبب نارسایی کبد و نتیجه مرگ می‌شود. بعضی والدین از پاشویه و بدن‌شویه برای پایین آوردن تب استفاده می‌کنند که هیچ اثباتی برای تأثیر آن وجود ندارد. هرگز از یخ، حمام سرد یا الکل برای پایین آوردن دمای کودکتان استفاده نکنید. برای پیشگیری از کم‌آبی ناشی از تب به کودک مایعات شفاف مانند آب با تکه‌های یخ و پدیلیت (محلول جایگزین الکترولیت خوراکی) بدهید. شیر مادر و شیر خشک از کم‌آبی پیشگیری می‌کند.

موارد خطر بیماری گل سرخ در کودکان

در صورت مشاهده موارد زیر حتماً به پزشک مراجعه کنید:

👨‍⚕️ بی‌حالی (خواب‌آلودگی و سخت بیدار شدن)؛

👨‍⚕️ عدم نوشیدن مایعات؛

👨‍⚕️ تبی که پس از 48 ساعت بهبود نیابد؛

👨‍⚕️ تشنجی که کمتر از 5 دقیقه طول بکشد؛

موارد اورژانسی

👨‍⚕️  تشنجی که بیش از 5 دقیقه طول می‌کشد؛

👨‍⚕️  کودک پس از تشنج بیدار نمی‌شود؛

👨‍⚕️ کودک پس از تشنج بسیار بیمار به نظر می‌رسد؛

اگر کودک بدحال است و تب و راش (ایجاد راش‌های قرمز، بنفش یا کبودی‌های غیرمنتظره که با فشار دادن پوست به رنگ طبیعی پوست بازنمی‌گردد) بهبود نمیابد، ممکن است نشانه‌ای از عفونت مننژوکوکی باشد.

نکات مهم درباره بیماری روزئولا اینفانتوم

✅ روزئولا یک عفونت شایع ویروسی خفیف است که کودکان شش ماه تا دو ساله را درگیر می‌کند.

✅ روزئولا سبب تب بالا و ناگهانی و سپس راش‌های برجسته و قرمز می‌شود که چند روز باقی ‌می‌مانند.

✅ مصرف مایعات کافی برای پیشگیری از کم‌آبی بدن و پاراستامول به بهبودی کودک کمک می‌کند.

✅ روزئولا قبل از ظهور علائم مسری است.