ساده‌ترین روش از پوشک گرفتن کودک

تا امروز اختلاف نظرهای بسیاری بر سر بهترین سن کودک برای از پوشک گرفتن وجود داشته است اما اکثر پزشکان تا تقریبا زمانی نزدیک به دو سال را فرصت طلائی می‌دانند. در ادامه با ما همراه باشید تا با بهترین سن و مراحل از پوشک گرفتن کودک بیشتر آشنا شوید.

بهترین سن از پوشک گرفتن بچه

قبل از آن برای از پوشک گرفتن کودک اقدام کنید، بهتر است به چند نکته مهم توجه داشته باشید. اولین نکته‌ مهم، رعایت بهترین زمان است. معمولا بهترین زمان از پوشک گرفتن کودک بین 18 تا 24 ماهگی است. البته در نظر داشته باشید که پسر بچه‌ها نسبت به دختران دیرتر کنترل ادرار و مدفوع خود را به دست می‌گیرند.

لازم به ذکر است بدانید که بهترین زمان برای از پوشک گرفتن کودک دقیقا موقعی است که او پس از کثیف کردن پوشک خود این موضوع را با اشاره به شما می‌فهماند. این دقیقا همان نقطه‌ای است که شما باید دست به کار شوید و از این انزجار کودک علیه پوشک استفاده کنید و به فرزندتان بفهمانید که برای راحت شدن از پوشک، راه بهتری سراغ دارید.

مراحل از پوشک گرفتن بچه

قبل از هر چیزی لازم است بدانید که از پوشک گرفتن کودکان نیاز به صبر و حوصله دارد. اینکه انتظار داشته باشید روز دوم آموزش فرزند شما بدون هیچ مشکلی خودش دستشویی برود و هیچ جایی را کثیف نکند، خواسته نامتعارفی خواهد بود. به یاد داشته باشید که اگر فرزند شما نسبت به سایر هم‌سن‌های خود دیرتر استفاده از توالت آموزشی را یاد می‌گیرد، نگران نباشید و با صبر و حوصله این کار را انجام دهید.

 اکنون زمان آن رسیده است تا با واقعیت از پوشک گرفتن فرزندتان روبرو شوید و تمام سعی خودتان را بکنید.

قبل از هر کاری شما باید فرزندتان را با توالت آشنا کنید، طوری که فرزند شما حس بازی و سرگرمی به آن داشته باشد.

بهترین فصل از پوشک گرفتن بچه

در قدم اول شما می‌بایست به کودک نشان دهید که بزرگ‌ترها چگونه از دستشویی استفاده می‌کنند. این موضوع شامل ابتدایی‌ترین مراحل تا حتی شستن دست‌هاست. سعی کنید فرزندتان را ترغیب به نشستن روی لگن آموزشی کنید. این کار را با تعریف کردن داستان‌های سرگرم‌کننده و عکس‌برگردان‌های رنگی روی توالت آغاز کنید.

با انجام نکات و آموزش‌های این مطلب به‌راحتی می‌توانید فرزندتان را در کم‌تر از پنج روز به استفاده از دستشویی به جای پوشک ترغیب کنید.

یکی از ترفندهایی که موجب ترغیب کودکان به دستشویی روی توالت آموزشی می‌شود، این است که با فرزندان برای خرید لباس زیر با شخصیت‌های محبوشان به فروشگاه بروید.

به یاد داشته باشید که تمامی اهالی خانه باید شما را در گرفتن کودکتان از پوشک یاری کنند. این افراد شامل پدر یا خواهر و برادر بزرگ‌تر فرزندتان خواهد بود.

مرحله اول

صبح روزی که برنامه از پوشک گرفتن فرزندتان شروع می‌شود، پوشک را از پای او باز کنید و به جای آن یک دامن یا شلوار به تن کودک بپوشانید. مدام مراقب علائمی باشید که نشانه دهنده داشتن ادرار و مدفوع فرزندتان است. به محض دریافت نشانه‌ها، او با به دستشویی هدایت کنید. البته ممکن است برای دسترسی راحت بخواهید دستشویی آموزشی کودک در ابتدای دوره، داخل اتاق یا سالن پذیرایی باشد.

از یک تایمر نیم ساعته استفاده کنید تا با هر بار زنگ زدن فرزند شما متوجه شود که زمان سر زدن به دستشویی رسیده است.

بعد از هر بار ادرار یا مدفوع، کودک را کاملا بشویید و از او بخواهید هر بار دستان خود را با آب و صابون تمیز کند.

سعی کنید یک برنامه مدون برای کودک داشته باشید. او را عادت دهید که قبل و بعد از غذا خوردن یا خوابیدن حتما دستشویی برود.

فراموش نکنید در صورتی که پس از گذشت 8 تا 10 دقیقه کودک شما دستشویی نکرد، او را اجبار نکنید و از روی توالت بلندش کنید. علاوه‌براین، استفاده از جملاتی نظیر «تو بزرگ شده‌ای» و «تو می‌تونی» حس بزرگی و انرژی بیشتر به کودک شما می‌دهد.

مرحله دوم

در این مرحله شاید هنوز نیاز به پوشک کردن کودک برای خواب شب باشد. بدانید که از این مرحله نیز کم‌کم گذر خواهید کرد.

تنها چند روز پس از شروع آموزش کودک به استفاده از توالت به جای پوشک، شاید قصد رفتن به خارج از خانه را داشته باشید. پس به یاد داشته باشید که لباس زیر و یک شلوار برای کودک همراه خود ببرید. در ضمن استفاده از دستشویی‌های عمومی در این مرحله اصلا توصیه نمی‌شود و بهتر است حتما توالت آموزشی کودک را همراه داشته باشد.

مرحله سوم

این مرحله تماما به خود مادر و میزان یادگیری کودک بستگی دارد. خیلی از مادران می‌پرسند آیا پوشک کردن کودک در خواب بعد از گذر از مرحله اول و دوم لازم است؟

در جواب باید بگوییم که این موضوع به میزان توانایی کودک در اعلام داشتن مدفوع و ادرار بستگی دارد. اگر فکر می‌کنید کودک شما هنوز آمادگی کافی برای از پوشک گرفتن هنگام خواب شب را ندارد، بهتر است به او زمان بدهید.

بهترین وسایلی که هنگام از پوشک گرفتن کودک به کمک شما می‌آید، توالت و شورت آموزشی است.

سن از پوشک گرفتن کودک

آیا زمستان بهترین زمان از پوشک گرفتن کودک است؟

خیلی از مادران بدون توجه به فصول سال یا آب و هوا، اقدام به گرفتن کودک از پوشک می‌کنند که این بزرگ‌ترین اشتباه است. بهترین فصل برای از پوشک گرفتن کودک بهار و تابستان است. به‌طور کلی هوای گرم به چند دلیل بهترین زمان از پوشک گرفتن کودک محسوب می‌شود. اول اینکه هوای سرد فرصت یادگیری کودک را به دلیل ناخواسته ادرار کردن از او می‌گیرد. علاوه‌براین، سرمای هوا هنگام طولانی بدون شلوار نشستن کودک روی توالت آموزشی باعث سرما خوردن او می‌شود.

در آخر به یاد داشته باشید که باید نهایت صبر و حوصله‌تان را به خرج دهید و اگر در هر کدام از مراحل فوق دلسرد شوید یا کودکتان را به خاطر کثیف کردن لباس یا فرش و صندلی سرزنش کنید، نتیجه معکوس دارد و کار شما سخت‌تر خواهد شد. اگر بعد از طی کردن مراحل فوق به دفعات، هنوز هم فرزند شما از دستشویی کردن بدون پوشک هراس دارد، بهتر است این مورد را با مشاور یا پزشک کودک در میان بگذارید.